میکروفن کنفرانس Microphone Conference

 

میکروفن کنفرانس ریاست جلسه

متشکل از یک میکروفن، اسپیکر داخلی و کلیدی جهت قطع و وصل صدای میکروفن خود و سایر شرکت کنندگان می باشد. در میکروفن کنفرانس های دیجیتال امکاناتی از قبیل تنظیم صدا، رأی گیری، حضور و غیاب، ترجمه همزمان، صفحه نمایشگر دیجیتال وجود دارد که مختصراً به توضیح هرکدام از آنها می پردازیم :

الف – تنظیم صدا

توسط آن می توان صدای خروجی بلندگوی هر شرکت کننده را تنظیم کرد .

ب – رأی گیری

این امکان توسط ریاسـت جلسه در اخـتیار شرکت کنندگان قرار داده شده، به این صورت که ریاست جلسه با فـشردن ” کلید شروع” رأی گیری را فعال کرده و انتخاب 3 گزینه (موافق، ممتنع، مخالف) را در اختیارخود و شرکت کنندگان قرار می دهند و در انتها نتیجه آراء بر روی میکروفن ریاست و یا نرم افزار متصل به سیستم قابل مشاهده است.

ج – سـیستم حضور و غیاب

این سیستم در سالن کنفرانس های بزرگ برای شمارش تعداد حاضـرین در جـلسه استفاده می شود که با فشردن کلید مخـصوص توسط ریاست جلـسه آغاز و با زدن کلید ثبت نام توسط شرکت کنندگان به پایان می رسد در نهایت تعداد افراد شرکت کننده در جلسه روی صفحه نمایش ریاست جلسه و یا نرم افزار متصل به سیستم مشاهده می شود .

د – ترجمه همزمان

قابلیت ترجمه همزمان (تا حداکثر 12 زبان) بر روی سیستم کنفرانس برای تمامی حضار با کیفیت و استانداردهای بین المللی و بدون محدودیت تعداد مستمعین،می باشد.

 

میکروفن کنفرانس شرکت کننده

تمامی شرکت کنندگان نیز مانند ریاست جلسه می توانند از این میکروفن کنفرانس برای صحبت کردن و شنیدن صحبتهای سخنران و شرکت در رأی گیری از آن استفاده کنند و تفاوت چندانی در ظاهر و کارایی با میکروفن ریاست ندارد .

پردازنده مرکزی

توسط این دستگاه می توان حجم صدا، اکولایزر و ورودی ها و خروجی های سیستم صوتی سالن کنفرانس را مدیریت کرد.

 

سیستم صوت جانبی سالن کنفرانس Audio Accessories System

 

زمانیکه حجم صدای خروجی از بلندگوهای داخلی میکروفن کنفرانس برای تمام حضار کافی نباشد و یا نیاز به پخش صدای فیلم ، موسیقی، presentation و… در سالن وجود داشته باشد، استفاده از یک سیستم صوت جانبی متناسب با ابعاد سالن کنفرانس و حجم صدای مورد نیاز توصیه می گردد.

در ذیل به قسمت های تشکیل دهنده آن اشاره می شود:

بلندگو (اسپیکر)
به گونه ای از دستگاه مبدل انرژی گفته می شود که انرژی الکتریکی را به صدا تبدیل می کند. بلندگو، بخشی از هر سیستم صوتی است وعمدتاً تفاوت کیفیت در سیستم های صوتی ناشی از این بخش است.

آمپلی فایر
آمپلی فایر یا تقویت کننده الکترونیکی برای تقویت صدا استفاده می شود. آمپلی فایرها به طور عمده دارای دو مدار الکتریکی به نام دریافت سیگنال صدا (pre Amp) و تقویت کننده صدا (power Amp) می باشند.

میکسر
دستگاهی الکترونیکی برای ترکیب ومنظم کردن سیگنال های صوتی است که با اضافه کردن برخی امکانات از قبیل پردازش سیگنال و تنظیم کننده های سطح (level adjustment) کامل می شود. تنظیم انواع افکت، حجم صدا و ورودی های مختلف (میکروفن، DVD و…) توسط میکسر انجام می گیرد.

میکروفن (بی سیم/با سیم/یقه ای)

میکروفن دستگاه یا حسگری است که صدا را به جریان الکتریسیته تبدیل می کند. در سالن جلسات معمولاً افرادی که به میکروفن های کنفرانس دسترسی ندارند از میکروفن های بی سیم دستی، با سیم دستی یا میکروفن یقه ای استفاده می کنند.

 

سیستم تصویر برداری سالن کنفرانس

این سیستم به دو روش اتوماتیک (Automatic) و دستی (manual) انجام میشود که در ذیل به شرح هرکدام به اختصار می پردازیم.

سیستم تصویربرداری دستی (manual) سالن کنفرانس

در این سیستم دوربین های نصب شده در سالن کنفرانس توسط اپراتور بوسیله یک دستگاه کیبورد کنترل مدیریت می شود و اپراتور میتواند تصویر جلسه را به گونه ای که روند جلسه پیش می رود تصویربرداری کرده و یا طبق برنامه ریزی از پیش تعیین شده این کار را به سهولت انجام دهد.

 

سیستم تصویربرداری اتوماتیک (Auto Tracking) سالن کنفرانس

در این سیستم از دوربین های مخصوص استفاده می شود و نیاز به اپراتور ندارد . مراحل کار به این صورت است که پس از تنظیمات انجام شده با روشن شدن هر میکروفن کنفرانس، دوربین به صورت اتوماتیک بروی موقعیت حرکت کرده و تصویربرداری انجام می شود . در این حالت امکان ارسال تصاویر در بستر ویدئوکنفرانس و همچنین نمایش آن بروی انواع مانیتورها و نیز ذخیره آن در رکوردر فراهم میگردد. در ضمن امکان نمایش تصاویر در انواع نمایشگرهای نصب شده، امکان پذیر می باشد.

 

سیستم مستند سازی سالن کنفرانس

با توجه به پیشرفت تکنولوژی، امروزه جهت مستند سازی (رکورد) جلسات سالن های کنفرانس از دستگاه DVD Recorder استفاده می شود . این سیستم به ما امکان داشتن ثبت آرشیوی از تمامی جلسات برگزار شده در کمترین حجم و فضای حافظه به صورت صوتی و تصویری را می دهد.

 

سیستم انتقال و نمایش تصاویر سالن کنفرانس Transmission&Displaying images System

 

سیستم انتقال تصاویرسالن کنفرانس

امروزه در سالن کنفرانس های مدرن جهت انتقال تصاویر و ارائه اطلاعات بر روی انواع مانیتورها، حضار ملزم به قرار گرفتن در مکان خاصی نیستند، بلکه می توانند با استفاده از پنلهای رومیزی (VSP) که در مقابل آنها قرار می گیرد این عمل را به سهولت انجام دهند. همانطور که در شکل زیر مشاهده می نمایید باتوجه به اینکه این پنل ها دارای پورت های ورودی و خروجی متعددی هستند، می تواند از اجتماع کابل دستگاه های مختلف بر روی میز کنفرانس جلوگیری نماید و درصورت عدم نیاز توسط کاربر این پنل ها قابلیت بسته شدن در داخل میز را داشته و هیچ فضایی را بر روی میز کنفرانس اشغال نمی کنند.

سیستم نمایش تصاویر سالن کنفرانس

انتخاب سیستم تصویری مناسب در سالن های کنفرانس اهمیت بسیار زیادی دارد. باید توجه داشت ، نوع سیستم انتخاب شده متناسب با ابعاد و کاربری سالن کنفرانس باشد.
در سالن های کنفرانس مدرن از 3 روش زیر برای پخش تصاویر استفاده می شود :

الف ) استفاده از دیتاپروژکتور و مانیتور های بزرگ

همانطور که در شکل زیر مشاهده می نمایید می توان تصاویر ویدئوکنفرانس، اطلاعات کامپیوتر و جلسه (سخنرانان) را در مانیتورهای بزرگ و پرده نمایش به طور همزمان مشاهده کرد که این امر با توجه به نیاز، بین مانیتورها و پرده نمایش قابل تغییر است.

ب ) استفاده از مانیتورهای کوچک رومیزی

در بعضی از سالنهای کنفرانس که مشاهده تصویر کامپیوتر در اولویت قرار دارد از مانیتورهای کوچک که در مقابل یک یا دو شرکت کننده قرار می گیرد، استفاده می شود در این روش خواندن فونت های بسیار ریز هم برای شرکت کنندگان مقدور می باشد.

ج ) استفاده همزمان از دیتا پروژکتور و مانیتورهای بزرگ و کوچک

جهت سهولت در مشاهده تصاویر مختلف از جمله : تصاویر مستندات، کامپیوتر و ویدئو کنفرانس بر روی صفحه نمایش و مانیتورها و پرده نمایش از این روش استفاده می شود.

 

سیستم ویدئو کنفرانس Video conference system

 

امروزه تمایل بشر به برقراری ارتباط آنلاین با سایر افراد جامعه منجر به این شده است که تقاضا برای تجهیزات ارتباط ویدئویی روندی صعودی داشته باشد. در این میان بکارگیری امکانات و روش های جدید در جهت افزایش درآمد و بهینه سازی و مدیریت هزینه ها امری اجتناب ناپذیر است که تجهیزات و نرم افزارهای ویدئو کنفرانس نقش پررنگی را در خدمت رسانی به سازمان ها و ارگان ها برعهده دارند.
با توجه به هزینه های بالای نگهداری سخــت افزاری ویدئو کنفرانس، استفاده از تجهیزات داخل سالن کنفرانس مانند: میکروفن کنفرانس با قابلیت AutoTrack، دوربین های مخصوص تصویربرداری سالن کنفرانس و …، همچنین نرم افزارهای (وب کنفرانس) راحت تر و مرقون به صرفــه تر می باشد.

ویدئوکنفرانس فناوری است که بدون توجه به مکان فیزیکی افراد، سرویس برقراری ارتباط زنده صوتی و تصویری به صورت کاملاً امن، همانند جلسات حضوری را فراهم می نماید. در واقع ویدئوکنفرانس مجموعه ای از چندین فناوری ارتباطی است که شکاف بین ارتباطات تلفنی و جلسات حضوری را پوشش می دهد. ارائه سرویس های کاربردی (Application Oriented) ، امکان برقراری ارتباط زنده تصویری و صوتی با کیفیتFull HD از مشخصه های این سیستم می باشد، که سازگار با زیرساختهای موجود کشور ایران بوده. نسخه موبایل، ویندوز و اندروید “مبتنی بر کاربرد” ارائه میگردد و برای هر یک امکانات جداگانه ای متناسب با نیازهای آن در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال می توان به کاربردهای آموزش، پزشکی، تجارت، قضاوت، بحران و بانکداری از راه دور اشاره نمود. مهمترین مزیت این سیستم امکان بهره مندی از قابلیت های آن به صورت اجاره ای و با پرداخت مبلغی مقرون به صرفه می باشد. این سرویس مبتنی بر نرم افزار بوده و به راحتی قابل توسعه می باشد.

 

سیستم کنترل مرکزی The central control system

 

بدیهی است که با افزایش تجهیزات مورد نیاز یک سالن کنفرانس ، کنترل این تجهیزات در زمان لازم با کاربرد صحیح امری ضروری بوده و اپراتورها نمی توانند به موقع دستورات لازم را برای کنترل این تجهیزات به اجرا در آورند.
سیستم کنترل مرکزی با استفاده از یک کنترلر بی سیم قابل حمل، به صورت یک LED مجهز به صفحه نمایش لمسی این امر را به سهولت انجام می دهد به نحوی که ریاست جلسه نیز بدون حضور اپراتور قادر به کنترل تمامی تجهیزات می باشد . شکل زیر نمونه این سیستم را در یک سالن کنفرانس نمایش می دهد.

امکانات ذیل توسط این سیستم قابل اجرا می باشد:

  • کنترل کلیه تجهیزات سمعی بصری مانند ویدئو پروژکتور ، انواع مانیتورهای کوچک و بزرگ ، VHS، DVR ویدئوکنفرانس و …
  • خاموش و روشن کردن چراغ های سالن کنفرانس
  • تنظیم شدت چراغ های نور گرم
  • باز و بسته نمودن پرده نمایش
  • بسته و باز نمودن پرده های پنجره های سالن کنفرانس
  • کنترل Air Conditioner
  • گردش دوربین های سالن کنفرانس به محل مورد نظر

همچنین به خاطر توانایی Logic programming این سیستم می توان با فشار یک کلید چندین عملیات از پیش تعریف شده را همزمان انجام داد . به طور مثال می توان با برنامه ریزی مخصوص با فشردن یک کلید پروژکتور را روشن ، نور چراغها را تنظیم ، برخی از چراغ ها را خاموش ، پرده نمایش را بازکرده و پرده های برقی پنجره ها را بست . (تنظیمات بر اساس نیاز قابل تغییر می باشد).

 

مسیر های عبور کابل Cable pathways

 

مسیرهای عبور کابل مورد نیاز و برقراری اتصالات به 3 قسمت تقسیم می شوند :

  • مسیرهای سقفی که شامل کابل های مربوط به بلندگوها ، نمایشگرها و دوربین ها می باشند.
  • مسیرهای کفی که شامل عبور کابل های نهایی که از میز کنفرانس و یا سقف به اتاق فرمان و رک هدایت می گردد.
  • مسیرهای عبور کابل در داخل میز کنفرانس که شامل VSP (پنل های رومیزی)، میکروفن کنفرانس و مانیتورهای رومیزی می باشند.

این مسیرهای سقفی و کـفی باید قبل از عملیات دکوراتیو ایجاد شوند و میز کنفرانس نیز باید به گونه ای طراحی شده باشد که کابل های مورد نیاز را بتوان به راحتی عبور داد .
شایان ذکر است کارشناسان این شرکت مفتخرند تا بتوانند مشاوری متعهد برای کارفرمایان محترم باشند و تمامی نیاز های شما را در قالب طرحی جامع و کامل ارائه نمایند.

خواهشمند است جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان فنی و فروش شرکت پیام گستر شرق تماس حاصل فرمائید. 09153618622 ( مدیریت : مرتضی سورگی )